Strona główna » jak nagrać podcast

Podcast, czyli seria nagrań publikowanych w internecie, można nagrać bardzo łatwo. Nie musisz kończyć szkoleń na ten temat, nie musisz posiadać specjalnego sprzętu, znać się na edycji i montażu podcastów. Po prostu przeczytaj ten krótki poradnik. Zobacz Jak edytować podcast

Podcasting jest coraz bardziej popularny: podcasty można zrobić na wszystkie możliwe tematy, a słuchać ich właściwie wszędzie i w każdej chwili. Możesz w ten sposób mówić o sobie, swoim hobby, firmie czy też doradzać na różne tematy lub dzielić się swoimi przemyśleniami.

Do nagrania podcastu wystarczy  komputer i mikrofon lub telefon. Nie polecam nagrywania na mikrofony zainstalowane w komputerach, ponieważ jakość nagrania nie będzie najlepsza i może się okazać, że nawet edycja nagrania nie sprawie, że nie będzie się nadawało do upublicznienia. Możesz jednak spróbować, bo niektóre komputery posiadają w tej chwili dość dobre mikrofony. A jeśli nie, to w każdym sklepie ze sprzętem kupisz mikrofon. Nie szalej, nie musisz mieć sprzętu za tysiące, a nawet setki złotych, żeby nagrać podcast. Sprzedawcy z pewnością zaoferują coś na Twoją kieszeń.

Masz więc mikrofon, możesz do niego dołączyć tzw. pop filtr, czyli albo kupioną dedykowaną osłonkę, albo zrobioną własnoręcznie z jakiegoś cienkiego materiału, na przykład z rajstop J Taki filtr chroni przed nagraniem się uderzeniem powietrza, szczególnie w przypadku głosek wybuchowych, typu p czy b. W zależności od typu mikrofonu, możesz uniknąć tego problemu mówiąc nie wprost do niego, ale z boku.

Pamiętaj, że im większe i bardziej puste pomieszczenie, tym większy nagra się pogłos, który może utrudniać słuchanie nagrania. Problem będzie mniejszy, jeśli nagrywasz w pokoju z miękkimi meblami, dywanami na ścianach i zasłonami w oknach, albo w jakikolwiek inny sposób wytłumionym, lub niewielkim pomieszczeniu, typu łazienka,.  Możesz również nałożyć na siebie i mikrofon jakiś materiał. Lub nagrywać w… szafie! Wypróbuj co dla Ciebie będzie najwygodniejsze i gdzie nagrany dźwięk jest najlepszy.

Unikaj również wszelkich dźwięków tle. Zamknij drzwi, żeby nie było słychać pralki, lodówki, radia, odgłosów  z klatki schodowej, domowników czy zwierząt. Nie trzymaj mikrofonu w ręce, nie stukaj, nie pukaj, skoncentruj się na mówieniu. Postaraj się wyeliminować wszelkie dodatkowe odgłosy.

Włącz nagrywanie w komputerze (w sieci znajdziesz razie potrzeby darmowe programy do nagrywania) lub telefonie, a nawet na dobrym dyktafonie czy rejestratorze i już! Nagrywanie podcastu rozpoczęte! Nagraj kilka sekund ciszy – będzie mi potrzebna w czasie edycji dźwięku. Mów wyraźnie, ale naturalnie.

Resztą, czyli montażem i postprodukcją dźwięku się nie martw, ponieważ zrobię to ja! Prześlij mi po prostu nagrany plik dźwiękowy! EDYCJA PODCASTU>>>

 Przemysław Pufal